דימוי עצמי

חשבתם פעם מה באמת משפיע על איכות החיים שלנו? האם זה המשפחה? העבודה ? התחביבים? המצב הכלכלי?


רוב המחקרים ובעצם גם רוב האנשים יעידו כי איכות החיים ומידת האושר שלנו תלויים בעיקר במערכות היחסים שלנו. גם הביטלס כיוונו לכך באומרם – MONEY CANT BUY ME LOVE.


כאשר אנחנו ביחסים טובים עם בני משפחה וחברים, אנחנו מרגישים שייכות ואהבה, קל לנו לשמוח, ליהנות מהחיים, להיות אופטימיים ולתכנן תכניות לעתיד. מערכות יחסים טובות של תמיכה והכלה עם הסובבים אותנו גם עוזרת לנו להתמודד עם קשיים ותסכולים בעתות משבר.


העניין הוא שבדיוק כמו שיש לנו מערכות יחסים עם אחרים, יש לנו מערכת יחסים עם עצמנו. הדרך בה אנו תופסים את עצמנו ומתייחסים אל עצמנו. האם אנחנו אוהבים את הדמות שנשקפת אלינו במראה? האם אנחנו מאמינים בעצמנו? יודעים לעודד את עצמנו כשקשה? לסלוח כאשר אנחנו טועים?


דימוי עצמי

דימוי עצמי משקף את מערכת היחסים שלנו עם עצמנו. הדרך בה אנחנו מתייחסים לעצמנו, האם בחמלה הערכה ואהבה או שמא בחומרה, שיפוטיות וביקורת.


בעוד שדימוי עצמי בריא, מייצר שלום פנימי ונותן את הכוח והמוטיבציה לבניית חיים טובים של שלום, התפתחות סיפוק ויצירה. דימוי עצמי נמוך גורם לתחושות של נחיתות וחוסר ערך ופוגע אנושות באיכות חיינו.


דימוי עצמי נמוך משקף מתן ערך נמוך לדברים שיש בנו ביחס למה שאנחנו מאמינים שיש לאחרים. המחיר של דימוי עצמי נמוך גדול אף יותר שכן אם אנחנו לא מאמינים בעצמנו או סומכים על עצמנו, יהיה לנו מאד קשה לקבל ולהבין שאחרים כן מאמינים בנו או סומכים עלינו. בנוסף יהיה לנו קשה להאמין ולסמוך על אחרים, כי אנו רואים ומבינים את העולם מתוך העיניים שלנו, מתוך מי שאנחנו.


חשוב להבין שלאמונות שיש לאדם בנוגע לעצמו השפעה קריטית על חייו. אמונה עצמית ביכולות שלך היא כמו כנפיים שיכולות לשאת אותך גבוה מאד, בניגוד לחוסר אמונה שתקבע אותך במקום כמאמר המפורסם של הנרי פורד: 'בין אם אתה מאמין שאתה יכול ובין אם לא -אתה צודק'.


מכאן שהמקור לרוב הבעיות בחיינו נובע מקושי בדימוי העצמי ולכן כדאי לנו מאד להשקיע בעצמנו, לחזק את האמונה בנו וביכולותינו.


אז איך עובדים על דימוי עצמי? איך אפשר לגרום למישהו להאמין שהוא כן שווה, שהוא טוב ומושלם בדיוק כמות שהוא?

בטיפול רגשי מפנים את המבט אל 'האני' ועולות שאלות רבות הנוגעות לעבר, לאישיות, לדפוסי חשיבה וההתנהגות מקובעים ועוד. לעיתים מתבסס הדימוי העצמי הנמוך על אירועים מן העבר בהם היית קטן, פגיע וחסר יכולת. במצבים אלו יתמקד הטיפול בחוזקות ובמשאבים שרכשת במהלך השנים אשר מציבים אותך היום במקום אחר לגמרי.


לעיתים מתבסס הדימוי הנמוך על היבט אחד בחייך, המשליך על כל השאר. הטיפול יתמקד בהכרה כי מדובר במרכיב מסוים ולא בכל ההיבטים של חייך בהם אתה מגלה יכולות גבוהות יותר.


שיטות הטיפול מגוונות מאד ויבחרו בהתאם למטופל ולסיטואציה. הטיפול יסייע לך להסתכל על הדברים מנקודת מבט חדשה, לבנות סכמות עצמיות חדשות, להתרחק מהכללות הנוגעות לדימוי העצמי, להיחלץ מן הקיפאון וההימנעות ולעלות על דרך חדשה של אמונה ועשייה.

בא לך לקבל תכנים מעניינים נוספים מעולם האימון והטיפול ?


מלא/י כתובת מייל וקבל/י ישירות לתיבת הדואר שלך

  כל פוסט חדש שיפורסם ! 

המייל נשלח בהצלחה