החלטות מפתח

עודכן: 18 בספט׳ 2020

מכירים את ההרגשה הזו שקשה לשחרר / ליזום / להיקשר או לבצע קשת שלמה של התנהגויות אחרות ואנחנו לא מבינים למה? רבים מהקשיים והחסמים שלנו קשורים להחלטות מפתח שקיבלנו בשלבים מוקדמים של החיים.

אז מה זה בעצם 'החלטת מפתח'?

החלטת מפתח מתקבלת לאחר אירוע דרמטי בחיינו שלאחריו אנו מחליטים החלטה מסוג של 'לעולם לא' - לעולם לא אגיע שוב למצב הזה.


בשלב בו מתקבלת ההחלטה היא דואגת לעזור לנו ולהגן עלינו, אלא שבמהלך החיים אנו צומחים ומתפתחים ומגיע שלב בו ניתן לשחרר אותה ולהמשיך הלאה, אלא שאנחנו עדיין מרגישים תקיעות וקושי לשחרר.


כזה למשל הוא הסיפור של סיגל:

סיגל היא עורכת דין מצליחה ויש לה שלושה ילדים מקסימים. היא מספרת שלמרות שהחיים שלה טובים והכל בסדר היא כל הזמן בלחץ: 'אני תמיד צריכה להיות בשליטה מלאה, לא אוהבת שינויים, כל פרויקט חדש בעבודה מלחיץ אותי, במקום לזרום בכיף עם החיים ועם הילדים אני לא מאפשרת לעצמי להיות משוחררת וכל דבר שונה מהשגרה הקבועה מוציא אותי מאיזון'.


אני מנסה לברר עם סיגל כמה זמן היא מרגישה ככה והיא מספרת לי את סיפור חייה:

'בילדותי היה לי קשר חם וטוב עם אמי. היא היתה אמא נהדרת והייתי קשורה אליה מאד . כשהגעתי לגיל ההתבגרות אמי החלה לשתות והכל השתנה. היא הפסיקה לתפקד ואני ואחי נותרנו די לבד. באותה תקופה עברתי משבר נוראי ופעם אחת אפילו שתיתי כדורים, לא כדי לפגוע בעצמי, אלא כזעקה לעזרה. כתוצאה מכך הופניתי לטיפול פסיכיאטרי ואף אושפזתי לפרק זמן קצר במחלקה פסיכיאטרית לנוער.


פעם אחת במהלך האשפוז הגעתי בטעות למחלקה של המבוגרים. ראיתי שם אנשים במצבים מאד קשים ובחוסר שליטה נוראי. הזדעזעתי נורא, הבנתי שאם לא אתפוס את עצמי בידיים, גם אני יכולה להגיע למצב הזה ומאז חזרתי לתפקוד ולשליטה מלאה, השקעתי בלימודים, סיימתי בגרות בהצלחה, המשכתי ללימודי משפטים, במהלך הלימודים התחתנתי, עברתי את מבחני הלשכה כשאני בהריון מתקדם' וכך היא ממשיכה לספר לי כיצד הגיעה לתפקיד הבכיר שהיא מכהנת בו כיום.


בגיל 14 סיגל קיבלה החלטת מפתח להיות תמיד בשליטה מלאה, אחרת היא עלולה להשתגע. מאז היא דואגת להיות כל הזמן בשליטה. בזכות ההחלטה הזו סיגל בנתה את עצמה, הקימה משפחה וקריירה. היום היא רחוקה מאד מאותה נערה שהרגישה שהקרקע נשמטת מתחת לרגליה. היום כאשה בוגרת שהחיים שלה טובים, היא יכולה להרשות לעצמה לשחרר ופשוט ליהנות מהחיים שבנתה לעצמה. עם ההבנה הזו אני בטוחה שהיא כבר עכשיו בדרך לשם.בא לך לקבל תכנים מעניינים נוספים מעולם האימון והטיפול ?


מלא/י כתובת מייל וקבל/י ישירות לתיבת הדואר שלך

  כל פוסט חדש שיפורסם ! 

המייל נשלח בהצלחה