top of page

למה חשוב לשתף?

עודכן: 31 בינו׳ 2023

עומר בן ה - 28 חולם כבר יותר משנה להציע נישואין לחברתו, אבל לא מעז לעשות זאת בגלל שהוא סובל מהתקפי חרדה אותם הוא מסתיר מפניה.


אביגיל, בחורה יפהפייה בת 30 מן המגזר הדתי, מתקשה אפילו לנשום בכל פעם שגבר מתקרב אליה בגלל פגיעה מינית שעברה בילדותה ואיש אינו מבין מדוע היא עדיין רווקה.


אורטל ובעלה מנסים שנים להביא ילדים והיא לא מעיזה לספר לו שכאשר היתה רווקה, שנים לפני שהכירו, נכנסה להריון ועשתה הפלה.


לכולנו יש סודות, מחשבות ואירועים שמלווים אותנו שנים, נעולים היטב בכספת הפרטית שבלבנו. חלקנו בטוחים שמי שישמע את הסוד שלנו יבין מי אנחנו באמת ויברח, יפסיק לאהוב אותנו, יפגע, יכעס עלינו ועוד ועוד מחשבות משתקות ומפחידות מאד.


סודות כמעוררי חרדה
הסודות שלנו

הנה 6 סיבות חשובות כנגד שמירת סודות:


אז מה בעצם קורה למי ששומר סוד?


1. החלשה - הסוד לא 'נעלם' אם לא מדברים עליו, הוא נמצא שם כל הזמן, חוזר וצץ בהקשרים רבים ודורש את תשומת הלב שלנו. הצורך להסתיר אותו שואב מאתנו אנרגיות רבות ומחליש אותנו מאד. לעיתים החרדה מכך שהסוד יתגלה מעיבה ומחלישה אותנו אף יותר מהסוד עצמו.


2. פגיעה באותנטיות - מי שמסתיר סוד משמעותי עבורו איננו אותנטי בחייו. הוא חושב ומרגיש שיש פער גדול מאד בין מי שהוא באמת לבין מה שאנשים חושבים שהוא. הפער הזה גורם לו להרגיש מזויף, בלתי אמין, מוליך שולל וכיוצ"ב ובכך מלווה אותו בפחד וחרדה תמידית (מה יקרה אם וכאשר ידעו את האמת) ומכרסם בהדרגה בדימוי העצמי שלו.


3. פגיעה באינטימיות - הקשר שלנו עם הזולת פועל בהדדיות. כאשר אנחנו גלויי לב ונפתחים אל אחרים, האחרים נפתחים אלינו. כאשר אנחנו מסתירים ומסתגרים, סביר להניח שהאחרים יהיו פחות גלויים אתנו בהתאמה. יוצא מכך שמי שמסתיר סוד משמעותי בחייו גוזר על עצמו קשרים שטחיים עם הזולת ומוותר על הסיפוק וההנאה שאנו מפיקים מקשרים עמוקים ואינטימיים.


4. פגיעה בדימוי העצמי - סודות ורגשות שאיננו מאווררים צוברים 'לכלוך' וריח לא נעים ממש כמו 'מים עומדים'. ההתמודדות עם הסוד בבדידות מלבה ומגבירה תחושות של אשמה, בושה, אכזבה, כעס, חוסר שביעות רצון עצמית ועוד.

5. תקיעות - השמירה על הסוד מונעת מאתנו לבקש עזרה ומי שלא מבקש עזרה, פחותים הסיכויים שיקבל אותה. לעיתים קרובות הרצון והמוכנות לקבל עזרה כשלעצמם מביאים איתם פתרונות וישועות רבות.


6. מניעת של נרמול וחוויות מתקנות - מי שאוזר עוז לגלות את הסוד שלו מגלה לרוב שהוא איננו לבד. הגילוי מביא לידיעתו ומקרב אליו אנשים רבים שחוו חוויות דומות, מה שגורם לו להרגיש שהוא בסדר גמור, נורמלי לחלוטין ונמצא בחברה טובה.


ומה עם הסודות של עומר, אביגיל ואורטל אתם שואלים?


עומר סיפר לחברתו על התקפי החרדה שלו, היא אפילו חשבה שזה 'חמוד' שהוא משתף אותה בחולשתו וכן, ברור שהיא רוצה להתחתן אתו.

אביגיל אזרה עוז לספר לחברתה הטובה על מה שעברה וזכתה ממנה להבנה, עידוד ותמיכה.


בעלה של אורטל בכלל לא הצליח להבין מדוע טרחה להסתיר ממנו שעשתה הפלה בעברה.


זו בדיוק הסיבה שאני מעודדת אנשים בקליניקה להיפתח ולספר את הסודות שלהם, כי הסודות שלהם לרוב בכלל לא מפחידים.


בקיצור – אל תפחדו להודות בחולשות שלכם, כי להודות בחולשה זה כוח.

Comments


בא לך לקבל תכנים מעניינים נוספים מעולם האימון והטיפול ?


מלא/י כתובת מייל וקבל/י ישירות לתיבת הדואר שלך

  כל פוסט חדש שיפורסם ! 

המייל נשלח בהצלחה

bottom of page