כאשר הילד מסרב להגיע לטיפול

עודכן ב: 16 פבר 2019

ילדים רבים מסרבים ליצור קשר עם גורמים טיפוליים כגון יועצת ביה"ס, פסיכולוג או עובד סוציאלי. הילד טוען שהוא לא צריך עזרה, שהוא מסתדר יפה מאד לבד, שנמאס לו ש"חופרים" לו, שההורים ילכו לטיפול וכיוצ"ב.


חשוב להבין כי קשיים התנהגותיים של ילדים אינם מתפתחים בחלל ריק. הם מלווים לעיתים קרובות בקשיים מתמשכים במשפחה או בסביבה הקרובה של הילד. ילדים רגישים נוטים 'לדבר' את הקושי של המשפחה בהתנהגותם ובכך מצליחים להסב את כל תשומת הלב אליהם, כאשר בפועל התנהגותם הנה סימפטום למשהו גדול יותר.


כאשר מתגלה קושי גדול עם אחד מבני המשפחה, כדאי מאד לבדוק את המערך המשפחתי כולו. מומלץ להורים לפנות להדרכה הורית במקביל לטיפול בילד.


הורים שהולכים בעצמם לייעוץ והדרכה, מעבירים לילדם את המסר שאף אחד לא מושלם, שתמיד ניתן ללמוד ולהשתפר.

ככלל לא ניסוג מול התנגדות, אבל גם לא נילחם בה. לפעמים התנגדות הילד לטיפול נובעת מחשש או חרדה. ניתן 'לפרק' אותה באמצעות הסכמה, הבנה והרגעה. יש לחזור ולהדגיש את הכבוד שרוחשים לילד לעצמאותו ולפרטיותו. לחזק אותו שאכן הוא עצמאי ומסתדר יפה לבד, אבל תמיד יש מקום לשיפור וזו לא בושה להתייעץ

ולקבל עזרה. מומלץ להסביר לילד כי ניתן ללמוד הרבה ממטפל מנוסה שפוגש ילדים רבים במצבים דומים לשלו.


מטפל טוב יצליח ברוב המקרים להסיר את התנגדות הילד לטיפול במפגש הראשון או השני ולכן מומלץ מאד לעבור את שלב ההתנגדות הראשוני של הילד, על סמך דעה שאיננה מבוססת כי טרם פגש את המטפל.


חשוב להבין כי במקרים רבים הילד עשוי להמשיך לבטא התנגדות לטיפול, לכאורה, על מנת להוכיח להוריו שצדק בסירובו הראשוני, או לצורך קבלת רווחים משניים כגון- עידוד, מחמאות ופרסים. נוכל לדעת אם מדובר בהתנגדות מדומה או אמיתית לפי רמת השמחה והאנרגיה שלו בדרך אל המפגש הטיפולי ולאחריו.


במהלך הטיפול, עשוי להיווצר משבר זמני, אשר עלול לפגוע ברצון של הילד להמשיך להגיע לטיפול. צריך להיות ערים לכך ולבדוק זאת עם הילד ועם המטפל. אולי הילד נעלב או נפגע ממשהו שהמטפל אמר, אולי הילד מרגיש שהוא מאכזב את המטפל ולכן הוא מתבייש להמשיך להגיע וכו'. יש לרדת לעומק העניין על מנת לחזור לשגרת הטיפול.


אנו כהורים, רוצים את הטוב ביותר עבור ילדינו ונעודד אותם לקבל כל טיפול ועזרה. יחד עם זאת חשוב להבין שלא ניתן לכפות על ילדים טיפול רגשי קבוע. ילדים שמתנגדים באמת לטיפול מסוג זה, לא ירוויחו ממנו דבר ואף יגרם להם נזק. עלינו כהורים לסמוך על הילד ולהאמין שידע לקבל את סוג העזרה המתאימה לו בזמן ובמקום שיתאים לו.

בא לך לקבל תכנים מעניינים נוספים מעולם האימון והטיפול ?


מלא/י כתובת מייל וקבל/י ישירות לתיבת הדואר שלך

  כל פוסט חדש שיפורסם ! 

    דפנה ממן

גלעד 13, אשקלון

    7842359

טל' 054-9908048

מייל - dona64@gmail.com

  • Black Instagram Icon
אינסטגרם
  • Facebook - Grey Circle
להצטרפות לקבוצה  טיפול בגובה העיניים
  • Facebook Social Icon

טיפול ואימון

כל הזכויות שמורות לדפנה ממן
נבנה ועוצב על ידי המאוורר

שם *

אימייל *

טלפון *

הודעה *