top of page
טיפול בחרדה

טיפול בחרדה

 

חרדה היא תחושה של אי שקט ופחד כללי הבאים  לידי ביטוי בדרכים שונות

כגון מועקה, מתח, אי שקט, רגזנות וחוסר סבלנות. לחרדה מרכיבים  פיסיולוגיים ופסיכולוגיים.  מבחינה פיזית מתבטאת החרדה בעוררות יתר של מערכות הגוף ובתחושה של דפיקות לב, קשיי נשימה, סחרחורות, הזעה, שלשולים, בחילות ועוד. מבחינה פסיכולוגית מלווה החרדה במחשבות טורדניות הכוללות דאגנות יתר, חשש מקטסטרופות אפשרויות, אובססיה, חוסר אונים, הימנעות, קשיים באינטראקציות חברתיות ועוד.

רוב בני האדם מכירים את תחושת החרדה ועלולים לחוות אותה בעקבות סיטואציות שונות, לרוב היא זמנית וחולפת מאליה. חרדה מתמשכת, לעומת זאת,  גורמת לסבל רב, שחיקה פיזית ונפשית  ופגיעה בתפקוד. היא עלולה לפגוע בכל תחומי החיים ולגרום לנזקים בלתי הפיכים כגון התפתחות של  מחלות קשות או דיכאון ולכן חשוב מאד לטפל בה.   

 

אנשים רבים חיים בחרדה ואינם מודעים לכך. הם נעשים מודעים למצבם רק  כאשר מתחילים להופיע התקפי חרדה מהם אי אפשר להתעלם.  התערבות טיפולית נכונה יכולה לעצור את מעגל הסבל ולמנוע התפתחות של סיבוכים בעתיד.

מה זה בכלל התקפי חרדה?

התקפי חרדה הם הדרך של הגוף לשחרר עומס רגשי ולחץ נפשי מתמשך. 
הלחץ והמתח הולכים ונאגרים בגוף (ממש כמו בסיר לחץ) וכשהסף עולה מעל לרמה מסוימת משתחרר הקיטור...

ההתקף מופיע בדרך כלל בהפתעה: הגוף מגיב לאיום חיצוני למרות שבפועל לא קיים באותו הרגע גורם מאיים ברור לעין.

מדובר בחוויה פיזית מאד מאד לא נעימה ובלתי נשלטת שכוללת לחץ בחזה, דפיקות לב מואצות, רעידות, סחרחורת, כאב ראש, חיוורון הזעה ועוד... זה עשוי להרגיש ממש כמו התקף לב או משהו מאד לא תקין בגוף, אלא שההתקף חולף לאחר מספר שניות או רגעים ולא משאיר כל סימן או ממצא פיזי מלבד הפחד מן ההתקף הבא.

הדבר המפחיד ביותר בהתקף החרדה הוא חוסר השליטה בגוף. אתה פשוט לא יודע איפה ומתי זה יתקוף אותך בפעם הבאה ואתה מוכן לעשות הכל כדי לטפל בזה.

החדשות המעודדות הן - שיש מה לעשות ואפשר להתגבר על זה באמצעות טיפול קצר טווח!

__________________________

התקף חרדה הוא כמו wake up call' '  שמכריח אותך לעשות שינוי. הוא מסמן לך שמשהו לא תקין בחייך והגיע הזמן להתעורר. הגוף מדבר אליך וכאילו אומר – 'הלו, טעית קצת בדרך, הלכת לאיבוד, הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש'.

כשהגוף מדבר אליך – כדאי להקשיב לו. אם תקשיב לו – הוא יקשיב לך בחזרה. 
אם לא תקשיב לו הדיבורים יהפכו לצעקות ואז כבר לא תוכל להתעלם ממנו.

אבל מי רוצה לחכות שהגוף שלו יצעק ?

בעת ההתקף אפשר לנקוט בכל מיני פעולות נקודתיות כדי להקל על המצוקה. בתקופות לחוצות מאד אפשר גם להיעזר בטיפול תרופתי, אבל הדרך הטובה והיסודית להתמודד עם התקפי החרדה היא להעריך ולבחון את חייך מחדש.

אנשים רבם חוו בחייהם תקופות אינטנסיביות בהן נדרשו להתמסר, לעבוד קשה ולהשקיע מאמצים רבים. תקופות אלה לא היו מלוות בהכרח במתח או חרדה. יתכן והן אפילו זכורות כתקופות טובות מלאות באנרגיה וחדוות עשייה.

אם כך מתי כן מופיעים סימנים של לחץ וחרדה?

כאשר אדם מתחיל להתרחק מעצמו. מן הערכים, השאיפות והחלומות שלו; כאשר הוא מתחיל לחיות 'חיים של אחרים' או להתחשב יותר מדי ב'איך זה נראה' או 'מה יגידו'. אלו הם המצבים בהם מתחיל להתגלות חוסר נוחות הולך וגובר ודיסוננס שקשה לחיות איתו .

התקף החרדה, מאיים ככל שיהיה, הוא ההזדמנות שלך לעשות שינוי. להסתכל ביושר על חייך ולבחון אותם באופן הכי אותנטי. לבדוק מה הכי מתאים ונכון לך, ללא השוואות עם אחרים, מבלי להתייחס למה שנהוג או מקובל.

זה הזמן לצאת מ'אזור הנוחות' שלך ולעשות משהו אחר. אזור הנוחות הוא לאו דווקא האזור הנוח. בד"כ הוא לא נוח, הוא פשוט האזור הרגיל - הדפוסים, ההרגלים, המחשבות והמעשים שסיגלת לעצמך, שהיו נכונים בעבר ופחות נכונים לך היום.

לפעמים כדאי לעשות שינוי בסביבה - במערכות היחסים או במקום העבודה, לפעמים כדאי להגביר או להפחית את העשייה ולפעמים אפילו שינוי קטן בגישה או בחשיבה יכול לחולל פלאים.

החשוב הוא להבין שלא מדובר במשהו שבא להרוס לך את החיים, אלא בדיוק ההפך. מדובר בקריאה לעזרה. בצורך אמיתי לעשות שינוי שבסופו של תהליך יוביל אותך למקום הרבה יותר טוב.

ומי לא רוצה לחיות חיים טובים?

לקביעת פגישה ללא התחייבות לחץ כאן :-)

bottom of page