חרדה והתקפי חרדה - אמא'לה!!

עודכן: 18 בספט׳ 2020

אנשים רבים מגיעים לטיפול בגלל חרדה. חרדה זה משהו שקשה מאד לחיות איתו ולכן היא דוחפת את האנשים לעשות שינוי ולטפל בעצמם.

אז מה זה בעצם חרדה?

מדובר במחשבות שליליות, מטרידות ומעיקות על דברים מאיימים ומפחדים כגון "משהו רע הולך לקרות', או 'אני תיכף משתגעת' ובמקרים חמורים יותר מופיעים גם התקפים פיזיים של ממש , כלומר דקות או לפעמים שעות של מצוקה פיזית קשה - קשיי נשימה, דופק מהיר, מחנק, זיעה, בכי בלתי נשלט ועוד. 😱😱😱.

התקפי חרדה הם סיוט מתמשך, חוויה נוראית של חוסר שליטה וחוסר תקווה, כאשר האדם נסער מעוצמת החוויה הפיזית הבלתי נשלטת והמוח מיד מתחיל להגיב - מה קורה לי? מה זה אומר עלי? ואיך לעזאזל אפשר לשלוט בזה ולהפסיק את זה?

לרוב, די בהתקף חרדה אחד כדי להתחיל לבסס פחד תמידי מהתקף נוסף. פחד שמלווה את החיים שהשתנו באחת. האדם פשוט מפסיק לסמוך על עצמו וכשאנחנו לא סומכים על עצמנו, תחושת הביטחון מתערערת ואנחנו מתחילים לאבד אחיזה בעולם. ☹️☹️☹️

התקף חרדה מופיע בדרך כלל בתקופות של לחץ ומשבר או לאחר טראומה שלא עובדה. הוא מאפשר לגוף לפרוק את המתח שהצטבר. בעקרון מדובר בהתנהגות חיובית שמשחררת קצת את הלחץ ומתריעה שיש משהו שצריך לטפל בו, אבל זה מעולם לא נתפס ככה בגלל הפאניקה ואובדן השליטה שמתלווים אליה.


תקופת התפרצות הקורונה, למשל, הגבירה מאד את הלחץ והתקפי החרדה - הבידוד, השהיה הממושכת בבית, חוסר היכולת לצאת לאוויר ולספוג שמש, סגירת מכוני הכושר, ההפחדה והאיומים הנשמעים כל הזמן באמצעי התקשורת, החשש לחלות, חרדה כלכלית - כל אלה עשו את שלהם.


אז מה עושים?

ניתן למצוא פתרונות נקודתיים להקלה על התקפי חרדה כגון - עידוד עצמי ודיבור פנימי, שתיית מים, נשימות, הסחת דעת או ריכוז בדברים שדורשים תשומת לב ספציפית (מה שנהוג לכנות 'קרקוע') , אבל הדרך הטובה ביותר לטפל בחרדה באופן יסודי יותר היא באמצעות שינוי המחשבה. וזאת למה? כי בבסיס החרדה קיימות מחשבות שליליות שמטפחות אותה ומזינות אותה. שינויים במחשבה ובתודעה, הם הפתרון האמיתי והם שיביאו לשינוי ולשיפור ההרגשה גם בטווח הרחוק. 💪😊💪😊💪

. אז איך יוצרים את השינוי הזה?


עושים זאת בארבעה שלבים. שלבים שניתן ללמוד וליישם.

1. עלינו לזהות את המחשבה שיצרה את הפחד ולהפוך אותה לכללית וחיובית יותר. 2. עלינו להטיל ספק במחשבה. (הדרך הקלה ביותר היא פשוט לשים סימן שאלה בסופה(. 3. עלינו למצוא עדויות סותרות למחשבה. 4. עלינו להגדיר מחשבות רצויות יותר.


לדוגמא: נגיד שיש מצב חירום (קורונה) , אני מרגישה שסוף העולם הגיע ומפחדת להשתגע. 1.זיהיתי את המחשבות שעומדות בבסיס החרדה: סוף העולם הגיע /אני עומדת להשתגע. הפכתי את המחשבות האלה לכלליות וחיוביות יותר: העולם במשבר ועובר תקופה לא קלה. העולם ידע משברים בעבר ויצא מהם. המצב הזה משפיע גם עלי. עברתי כבר משברים בחיי ויצאתי מהם . ממשברים גם אפשר לצאת מחוזקים. בכל משבר יש הזדמנות.


2. הטלת ספק במחשבות: האם סוף העולם הגיע? האם אני באמת הולכת להשתגע?

אולי יש גם משהו חיובי במצב החדש?


3. עדויות סותרות למחשבות: סוף העולם הגיע?

כנראה שלא, השמש עדיין זורחת, הצמחים עדיין צומחים, האוויר נקי, בעלי החיים מרגישים טוב, הציפורים עדיין מצייצות בחוץ. ילדים נהנים מזמן איכות עם הוריהם, קצב חיים הואט וזה אפילו קצת נעים.

מה כן יש? יש נגיף ואפשר להיות חולים. אבל רוב האנשים לא חלו וגם לא יחלו. אלה שחלו או יחלו הם בדרך כלל אנשים מבוגרים עם מערכת חיסון חלשה ומחלות רקע.

מדינות שונות מגיבות באופן אחר לאיום. בשבדיה למשל אפילו לא הוטל סגר, שומרים על האוכלוסייה המועדת לסיכון ורוב המסחר מתנהל כרגיל ...וכך הלאה, להעלות עוד ועוד מחשבות סותרות למחשבה המפחידה.

אני משתגעת?

כנראה שלא. אני עדיין מתפקדת, מבחינה בין דמיון למציאות, מדברת בהגיון, ממשיכה להוות עוגן עבור הילדים שלי. יש פער עצום בין חרדה לשיגעון. וכך הלאה - עוד ועוד מחשבות סותרות למחשבה המפחידה.


4. הגדרת מחשבות רצויות יותר כמו למשל: אני לא לבד, דברים לא קורים סתם. יש סיבה ומשמעות למשבר הזה, יצמחו ממנו גם דברים טובים. אנשים ילמדו להעריך מה באמת חשוב בחיים, זיהום האוויר יפחת באופן משמעותי, שיתוף הפעולה בין המדינות יתעצם והסולידריות תגבר .

אני יכולה להפיק מהמשבר הזה את המקסימום. יש לי הזדמנות לעשות בבית את כל מה שתכננתי לעשות כשיהיה לי זמן, ואיזה כיף, הנה יש לי זמן - לסדר, לנקות, לצייר, לכתוב, ללמוד, לקרוא, לשחק עם הילדים, לראות סדרות, זמן איכות עם הבעל וכו' וכו'.


באופן כללי משברים מוציאים אותנו מאזור הנוחות שלנו, מאפשרים לנו לעשות דברים חדשים, לחשב מסלול מחדש, לגלות שאנחנו הרבה יותר חזקים ממה שאנחנו חושבים שאנחנו.


חשוב להבין שכל דבר שקורה לנו, קורה כדי שנלמד ממנו ונתפתח. יש פוטנציאל למידה גדול מאד בחרדה והוא לעצור רגע ולבחון את חיי, לוודא שאני אכן במסלול הנכון, ללמוד לזהות את המחשבות השליליות ולטפל בהן.

רוב הבעיות שלנו אינן נובעות מן המציאות אלא מהאופן שבו אנו תופסים את המציאות ולכן די בשינוי המחשבה לשנות את החיים.


בא לך לקבל תכנים מעניינים נוספים מעולם האימון והטיפול ?


מלא/י כתובת מייל וקבל/י ישירות לתיבת הדואר שלך

  כל פוסט חדש שיפורסם ! 

המייל נשלח בהצלחה